Zobacz większe

Orientacje zawodowe początkujących nauczycieli

Renata MiszczukOrientacje zawodowe początkujących nauczycieli2016, 224 s., format B5, ISBN 978-83-7133-679-9

Celem przeprowadzonych badań których efektem jest niniejsza publikacja było zdobycie wiedzy na temat orientacji zawodowych początkujących nauczycieli oraz ich uwarunkowań w zależności od zakresu i rodzajów doświadczeń przedzawodowych w szczególności: wartości oraz celów życiowych i zawodowych; wartości ogólnospołecznych; wewnętrznych i zewnętrznych aspektów pracy zawodowej jako wartości; wizji roli zawodowej nauczyciela; osobistych koncepcji i stylów pracy; motywów wyboru zawodu oraz pozostania w zawodzie; oraz typu organizacyjnego szkoły. Badania miały też na celu wykazanie znaczenia odpowiedniego wspomagania  zawodowego i życiowego nauczycieli rozpoczynających pracę zawodową w szkole. W rozdziale I omówione zostały teoretyczne aspekty profesjonalizmu nauczyciela w kontekście współczesnych przemian edukacyjnych i społeczno-kulturowych,     w rozdziale II przedstawiono aspekty koncepcyjne badań oraz ich projekty. W rozdziale III w podrozdziałach prezentowane są wyniki badań, ich analiza i interpretacja. Omówiono również kulturę organizacyjną szkół i jej związki z orientacjami zawodowymi początkujących nauczycieli. Wnioski mogą stanowić przesłanki dla praktyki w zakresie poprawy systemu kształcenia kandydatów na nauczycieli oraz ich doskonalenia i dokształcania zawodowego, a także wspomagania młodych nauczycieli w fazie adaptacji zawodowej, identyfikacji  z rolą nauczyciela oraz w dalszym rozwoju  zawodowym i życiowym. Publikacja interesująca zarówno dla studentów – przyszłych nauczycieli, osób zajmujących się ich kształceniem, jak i samych nauczycieli.