Rynek pracy w latach 1918-1939 na przykładzie województwa kieleckiego

65139-20-7

42,00 zł brutto

Elżbieta Słabińska, Rynek pracy w latach 1918-1939 na przykładzie województwa kieleckiego, 2015, 432 s., format B5, ISBN 978-83-65139-20-7

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje obecnie w magazynie

Celem niniejszego opracowania jest scharakteryzowanie „regionalnego” rynku pracy, jakim było województwo kieleckie. Chodziło o spojrzenie na ten rynek pod kątem pracodawców i pracowników. Zamierzeniem było pokazanie funkcjonowania tego rynku przede wszystkim w sensie historycznym, ponadto w ekonomicznym, gdzie obowiązywały prawa i mechanizmy rynkowe, oraz prawnym.
Rozdział pierwszy jest wprowadzeniem do zasadniczej części pracy, zawiera informacje dotyczące kondycji ekonomicznej warsztatów pracy.
W rozdziale drugim omówiono warsztaty pracy na przykładzie gospodarstwa wiejskiego, zakładu przemysłowego, warsztatu rzemieślniczego, firmy handlowej i instytucji publicznej. Zasygnalizowano wymagania prawne związane z ich założeniem oraz dokonujące się przekształcenia zmierzające do nadania im charakteru „nowoczesnego przedsiębiorstwa”, czyli zmiany techniczne i organizacyjne.
W kolejnym rozdziale znalazło się ustawodawstwo pracy, które było istotnym elementem oddziaływania państwa na relacje między pracownikiem a pracodawcą.
W rozdziale czwartym poruszono problematykę dotyczącą zatrudnienia i zwalniania pracowników. Rekrutacja i redukcje były zjawiskami stałymi spowodowanymi głównie względami ekonomicznymi, w mniejszym względzie politycznymi.
Rozdział piąty dotyczy dochodów z kapitału i pracy z podziałem na działy zatrudnienia. W przypadku właścicieli przedsiębiorstw związanych z działami produkcyjnymi i usługami oraz wolnych zająć zawodowych pozycję ekonomiczną określał zysk wypracowany z obrotów.
Monografia adresowana jest do naukowców interesujących się tematyką społeczno-ekonomiczną czasów II RP, regionalistów i studentów. Ze względu na dużą liczbę opisów dotyczących życia codziennego będzie ciekawą lekturą dla czytelnika pasjonującego się historią Polski.

Zobacz także

30 innych produktów w tej samej kategorii:

Product successfully added to the product comparison!