Agata Szydlik-Leszczyńska, Kwalifikacje absolwentów a wymagania rynku pracy (na przykładzie wybranych kierunków technicznych), 104 s., format B5, ISBN 83-7133-358-3, 2008

Publikacja podejmuje problem kształtowania kwalifikacji przez szkoły wyższe i ich relacji z rynkiem pracy. Wysokie bezrobocie wśród osób młodych (z roku na rok rosnące bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych) nakazuje krytycznie spojrzeć zarówno na system edukacji, w tym zwłaszcza zdobywanie przez młodzież wiedzy i umiejętności przydatnych do wejścia i poruszania się na rynku pracy, jak również na małe zaangażowanie pracodawców w kształtowaniu programów kształcenia w szkołach wyższych. Aktualność tematyki wynika także z otwierania się europejskich rynków pracy i potencjalnych szans oraz zagrożeń związanych z poszukiwaniem zatrudnienia przez wysokokwalifikowanych absolwentów uczelni za granicą. Książka powstała jako rezultat kilkuletnich studiów teoretycznych i empirycznych. Publikacja stanowi cenne źródło informacji a także wskazówek przydatnych dla władz publicznych odpowiedzialnych za politykę zatrudnienia i politykę edukacyjna, ale także dla przedsiębiorców, którzy powinni być aktywnie włączeni w kształtowanie tych polityk. W książce starano się uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:

- Czy posiadane przez absolwentów kwalifikacje są adekwatne do wymagań rynku pracy?

- Jak absolwenci oceniają swoje perspektywy zatrudnienia oraz na jakie trudności napotykają w trakcie poszukiwania pracy?

- Jakie zapotrzebowanie na wiedzę z zakresu organizacji i zarządzania oraz rynku pracy zgłaszają absolwenci studiów technicznych?

- Jaką aktywność w poszukiwaniu pracy wykazują absolwenci i jakie są ich oczekiwania wobec uczelni, pracodawcy i urzędu pracy?

- Jak absolwenci oceniają swoje umiejętności potrzebne przy poszukiwaniu pracy?

- Jakie zachowania prezentują absolwenci studiów technicznych, czy charakteryzuje ich mobilność przestrzenna, zawodowa i kwalifikacyjna?

- Jakie wymagania wobec przygotowania zawodowego inżynierów formułują pracodawcy?