Andrzej Kościołek, Zrównoważony rozwój oraz przemiany społeczne i cywilizacyjne w regionie świętokrzyskim na początku XXI wieku, 2014, 248 s., format B5, ISBN 978-83-7133-597-6

Przedmiotem rozważań w niniejszym opracowaniu jest obraz mieszkańców regionu świętokrzyskiego, jaki wyłania się z badań zrealizowanych przez autora w latach 2005-2010. Badań tych zostało wykonanych na tyle dużo, że stanowić mogą dość zróżnicowany przyczynek do wielowątkowej dyskusji o tym, jacy są mieszkańcy ziemi świętokrzyskiej. Biorąc pod uwagę tempo przemian, jakim od kilku dekad podlega nasze społeczeństwo, można tylko mieć obawy, czy badania socjologiczne wykonane np. pięć lat temu mają jeszcze jakąś wartość, obok historycznej. Artykuły zamieszczone w publikacji mają charakter socjologiczny, ale mogą posłużyć także jako przykłady badań wykonanych na potrzeby polityki społecznej. Omawiają m.in.:

- idee zrównoważonego rozwoju w wymiarze globalnym i lokalnym,- aktywność zawodową i społeczne funkcjonowanie osób po kryzysach zdrowia psychicznego w świadomości lokalnej społeczności,- praktyczne problemy edukacji przedszkolnej w regionie świętokrzyskim,- transport dzieci w Kielcach w kontekście zrównoważonego rozwoju miasta,- środowiskowe komponenty jakości życia i zrównoważony rozwój w Kielcach,- poczucie bezpieczeństwa w świadomości mieszkańców województwa świętokrzyskiego,- aktywność środowisk lokalnych w powiecie sandomierskim, stan integracji społecznej w powiecie sandomierskim (na podstawie pogłębionych wywiadów grupowych liderów lokalnych).