Nauczycielska dojrzałość. Pamiętniki średniego pokolenia nauczycieli

Nauczycielska dojrzałość. Pamiętniki średniego pokolenia nauczycieli 2004,wybór i oprac. Wanda Dróżka, 416 s., format B5, ISBN 83-7133-274-2, 2005

Jest to już druga książka,będąca plonem ogólnopolskiego konkursu pamiętnikarskiego adresowanego do nauczycieli. Głównym jego organizatorem był Instytut Pedagogiki i Psychologii Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, który w zbieraniu wspomnień nawiązał bliską współpracę z działającą przy Uniwersytecie Warszawskim Pracownią Pamiętnikarstwa Socjopolitycznego oraz Towarzystwem Przyjaciół Pamiętnikarstwa. Pierwszy konkurs, ogłoszony na jesieni 1992 roku, przebiegał pod hasłem „Pamiętniki młodych nauczycieli 1993″; rozstrzygnięto go wiosną 1993 roku. Wpłynęło nań 120 prac ze wszystkich regionów kraju. Ich autorzy reprezentowali różne środowiska, różne typy szkół, byli nauczycielami różnych przedmiotów. Dzielili się swoimi radościami i smutkami, codziennymi kłopotami i sukcesami, a także rozterkami i dylematami związanymi z zawodem. Pamiętniki te rejestrowały zmiany bezpośrednio po transformacji ustrojowej, stąd zawierały wiele osobistych nadziei odnoszących się w tym czasie do reformowanego szkolnictwa. Na drugi konkurs – „Nauczycielska dojrzałość”, ogłoszony w 2002 roku, wpłynęło ponad 160 tekstów od autorów liczących 35 do 53 lat. Wśród nich było 20 uczestników poprzedniej edycji. Utrwalona w tych pamiętnikach rzeczywistość to wielki zbiorowy portret współczesnego nauczyciela, tęskniącego za lepszą przyszłością, z dużym zaangażowaniem przebijającym się przez formalne zawiłości szkolnego systemu, który, pomimo wszystko, nie zapomina o wychowankach.