Iluzja a rzeczywistość. Wokół Harry’ego Pottera

Marek Kątny red., Iluzja a rzeczywistość. Wokół Harry’ego Pottera, 2007, 148 s., format A5, ISBN 978-83-7133-364-4

Niniejszy tom powstał w Zakładzie Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym. Dotyczy jednego z ważniejszych zjawisk literackich ostatnich lat – to jest fenomenu popularności cyklu Joanne K. Rowling, którego tytułowym bohaterem jest dorastający wśród mugoli młody czarodziej Harry Potter. Publikacja składa się z sześciu artykułów, studiów i szkiców, które łączy próba spojrzenia na jedną z powieści lub wybrany element cyklu. Tom otwiera artykuł Czytelnictwo i odbiór „Harry’ego Pottera i ” wśród nastolatków, mający charakter ogólny. Jak wynika z badań, recepcja utworu i odniesienia do elementów magicznych traktowane są przez młodych odbiorców ze zrozumieniem, wynikającym z uznania dzieła za literaturę piękną. Studium Obraz szkoły w książkach Joanne K. Rowling „Harry Potter i” obejmuje elementy pedagogiczne i literackie. Problem, zaprezentowany trafnie, rzeczowo i rozważnie, tworzy przejrzysty obraz i niewątpliwie będzie przydatny zarówno nauczycielom, jak i rodzicom. Artykuł „Harry Potter i” w opiniach krytyków ze względu na swój temat kierowany jest do szerszego kręgu odbiorców. Obejmuje on różnorodne opinie bardzo interesująco skomponowane. Rozprawa Elementy fantastyczne w powieści „Harry Potter i kamień filozoficzny” wydobywa większość zagadnień, które dotyczą zjawisk fantastycznych w pierwszym tomie znanego cyklu o Harry’m Potterze. Autorka pokazuje je przez pryzmat wartości wychowawczych, istotnych dla kształcenia młodych osobowości czytelników. Artykuł „Harry Potter i” i motyw lustra ujmuje w interesujący sposób ten motyw, którego tradycja jest dość stara i rozległa. Lustro pełni tu, podobnie jak w wielu nowoczesnych baśniach literackich, rolę przedmiotu magicznego. Odbicie w lustrze u Rowling jest swego rodzaju światłem i sensem egzystencji. Powyższe rozważania wzbogacają dwa szkice o charakterze filozoficzno-etycznym. W pierwszym (Próba krytycznego spojrzenia na niebezpieczeństwa konotacji magicznych w powieściach Joanne K. Rowling) autor podjął próbę krytycznego spojrzenia na rolę elementów magicznych w cyklu pisarki. W ten sposób wpisał się w te dotychczasowe wypowiedzi o jej powieściach, które zauważają tkwiące tam aluzje, mogące prowadzić młodego czytelnika, jak sugeruje autor, do niebezpiecznych wniosków. Filozoficzne rozważania w artykule Sens mitu w czasie marnym koncentrują się na analizie porównawczej idei stojących u podstaw współczesnych ruchów społecznych z ideami propagandowymi w tekstach literackich. Artykuł ten to refleksja nad stanem ducha odbiorców.