Od zapału do wypalenia

Jowita Synal, Jolanta Szempruch, Od zapału do wypalenia? Funkcjonowanie nauczycieli w codzienności szkolnej,  2017, 372 s., format B5, ISBN 978-83-7133-684-3

Ten produkt nie występuje obecnie w magazynie

Problematyka podjęta w treści niniejszej książki ukazuje problemy związane z funkcjonowaniem nauczycieli  w roli zawodowej oraz  zagrożeń wpływających na ich jakość. W publikacji znaleźć można  informacje o  roli  i zadaniach  nauczycieli, koncepcje ich rozwoju profesjonalnego, czynniki determinujące  funkcjonowanie zawodowe oraz ewaluację jakości tego funkcjonowania. Wiele uwagi poświęcono wypaleniu zawodowemu jako czynnikowi zakłócającemu skuteczne realizowanie zadań wynikających z pełnionej funkcji zawodowej.  Koncentruje się wokół odnalezienia i scharakteryzowania powiązań  pomiędzy poziomem funkcjonowania profesjonalnego nauczycieli a poziomem ich  poczucia wypalenia zawodowego. Zagadnienie to jest wyjątkowo aktualne i istotne  nie tylko dla samych nauczycieli, ale także dla społeczeństwa, którego przyszłość w dużej mierze zależy od poziomu nauczycielskiego profesjonalizmu, wyznaczającego skuteczność oddziaływań dydaktyczno-wychowawczych.  Książka stanowi próbę ukazania zależności pomiędzy funkcjonowaniem profesjonalnym a poczuciem wypalenia zawodowego nauczycieli, wpisując się tym samym w nurt myśli pedeutologicznej, wzbogacając ją teoretycznie, metodologicznie i empirycznie. Jej publikacji towarzyszy nadzieja, że omówiona problematyka stanie się inspiracją dla osób chcących zrozumieć istotę bycia nauczycielem profesjonalistą oraz poszukujących rozwiązań w zakresie optymalizacji funkcjonowania nauczycieli w zmieniającej się codzienności szkolnej, a dla samych nauczycieli stanie się bodźcem do autoewaluacji własnych możliwości i ograniczeń.