Kształtowanie zainteresowań kulturą ludową

Barbara Klasińska, Kształtowanie zainteresowań kulturą ludową uczniów klas trzecich przez systemowe integrowanie zajęć, 2011, 208 s., format B5, ISBN 978-83-7133-488-7

Problematyka kształtowania zainteresowań kulturą ludową uczniów klas młodszych została zaprezentowana w niniejszym opracowaniu z podziałem na trzy główne części. Pracę rozpoczyna Wstęp, zaś po nim zamieszczono następujące rozdziały: teoretyczny (studyjny), metodologiczny (warsztatowy) i empiryczny (przedstawiający skomentowane wyniki badań własnych). Po każdym z głównych rozdziałów pracy znajduje się Podsumowanie. Rozprawę zamykają Zakończenie i przedstawiona tylko w koniecznym wyborze Literatura przedmiotu poznania. Kanwę pierwszego rozdziału stanowią najpierw rozważania o istocie dziecięcych zainteresowań, ich rodzajach i funkcjach. Następnie podłożem analiz uczyniono wychowawczo-edukacyjne wartości kultury ludowej. Wreszcie trzecia cząstka pierwszego rozdziału przedstawia nowszą odmianę integrowania procesu modelowania zainteresowań kulturą ludową przez wertykalno-horyzontalną kompozycję jego treści i istoty, zasad i form, metod i środków oraz czynników i planowanych efektów. W rozdziale drugim została omówiona koncepcja badań własnych kształtowania zainteresowań kulturą ludową uczniów klas trzecich szkoły podstawowej. Specyficzne dla tej części pracy są starania o spójność procedury badań własnych poprzez hierarchizację wewnętrzną i zewnętrzną poszczególnych jej elementów i etapów badań. W rozdziale trzecim nakreślono efekty analizy i interpretacje uzyskanych wyników badań. Ponadto opisano tutaj autorską koncepcję procesu kształtowania zainteresowań kulturą ludową. W ujęciu systemowym opracowane są zwłaszcza treści programowe, cele i środki dydaktyczne służące formowaniu zainteresowań folklorem uczniów klas młodszych. Publikacja adresowana jest do dydaktyków i wychowawców, głównie nauczycieli pierwszego etapu edukacji, w tym także doradców metodycznych i nauczycieli konsultantów; do studentów różnych specjalności pedagogicznych; ze względów naukowo-warsztatowych może zainteresować osoby piszące prace licencjackie i magisterskie.