Jan Śledzianowski, Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży szkolnej na przykładzie województwa świętokrzyskiego, 408 s., format B5, ISBN 83-7133-237-8, 2004

Praca składa się z trzech części. W pierwszej – w świetle literatury przedmiotowej i na podstawie licznych dyscyplin wiedzy – ukazano istotę uzależnień młodego człowieka. W części drugiej szeroko opisano metodologię badań, omówiono charakterystykę dobranej reprezentacji uczących się gimnazjalistów i młodzieży szkół średnich, a także dokonano analizy zjawisk uzależnień występujących wśród ankietowanych. W części trzeciej znajduje się krytyczna ocena uzależnień młodocianych, które wiodą ich do patologii. Dokonana też została ocena ról, jakie odgrywa rodzina, szkoła, grupy rówieśnicze, opinia środowiskowa i media – według przekazu badanych – w ich uzależnieniach. Ocenie została poddana również stosowana profilaktyka uzależnień oraz kierunki jej działania w przyszłości. Celem pracy jest pokazanie masowego zagrożenia uzależnieniami młodego pokolenia, co nie wróży pomyślnej przyszłości Polsce. Książka ta będzie bardzo przydatna dla rodziców, wychowawców i nauczycieli, a także policji, która spotyka się na co dzień z przestępczością nieletnich, działających pod wpływem alkoholu bądź narkotyków.