Profilaktyka społeczna. Rodzina, szkoła, środowisko lokalne

Monika Szpringer, Profilaktyka społeczna. Rodzina, szkoła, środowisko lokalne, 424 s., format B5, ISBN 83-7133-230-0, 2004,

Ze względu na wzrost zjawisk patologicznych w aktualnej rzeczywistości, a także podejmowanie licznych prób przeciwdziałania tym stanom zrodziło się pytanie, które w pracy stanowi główny problem badawczy: Jaka jest skuteczność funkcjonującego dziś systemu profilaktyki społecznej w Polsce na tle porównawczym z systemem włoskim? Zasadniczym celem opracowania jest wzbogacenie wiedzy na temat warunków i zasad, jakim powinien odpowiadać dobrze funkcjonujący system profilaktyki społecznej jako całość, a także jego poszczególne elementy. Wybór rozwiązań włoskich do analizy, wynika ze zbliżonej do polskiej problematyki patologii społecznej i podobnie funkcjonującego systemu opiekuńczo-wychowawczego. W pierwszej części opracowania w analizach skoncentrowano się na przeglądzie literatury i prezentacji wyników przeprowadzonych badań w zakresie rozmiarów zjawisk patologii społecznej w Polsce i we Włoszech. W drugiej części na podstawie wyników badań oceniono skuteczność funkcjonowania w praktyce działań profilaktycznych w obu krajach. W toku analiz próbowano również ustalić istnienie ewentualnego związku między zjawiskami patologicznymi, najczęściej występującymi na terenie obu krajów, a programami profilaktycznymi realizowanymi w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych w tych krajach.