Selekcyjne funkcje szkoły a szanse edukacyjne uczniów

Renata Zaborek, Selekcyjne funkcje szkoły a szanse edukacyjne uczniów, 2016, 144 s., format B5, ISBN 978-83-7133-671-3

Ten produkt nie występuje obecnie w magazynie

Prezentowana książka składa się z sześciu rozdziałów. Pierwszy przedstawia gimnazjum w kontekście historycznym i społecznym. Drugi rozdział stanowi analizę pojęcia selekcji szkolnej, rozważania zostały tutaj oparte na modelu Mirosława Szymańskiego. Kolejny rozdział zawiera informacje o prowadzonych badaniach naukowych, których celem było ustalenie i wyjaśnienie założonych i rzeczywistych funkcji gimnazjum. Rozdział czwarty przedstawia charakterystykę środowiska szkolnego wybranych szkół oraz wyniki badań uzyskane drogą ankiety skierowanej do uczniów gimnazjum z terenu województwa świętokrzyskiego. Zamyka on analizę    wskazanych grup czynników warunkujących selekcję szkolną z arkusza diagnostycznego. Na podsumowanie publikacji składają się konkluzje z badań oraz wnioski i sugestie zmierzające do poprawy funkcjonowania gimnazjów.