Szkoła w perspektywie XXI w. cz.3

Bożena Zawadzka (red.), Szkoła w perspektywie XXI wieku. Teraźniejszość – Przyszłość, 2009, 230 s., format B5, ISBN 978-83-7133-394-1, 978-83-7133-415-3, cz. 3

Zadaniem wielu pedagogów, psychologów, jak również autorów niniejszej publikacji, kształtowanie indywidualnego systemu wartości ucznia odbywa się w płaszczyźnie jego wewnętrznych doświadczeń w kontaktach z uczestnikami procesu kształcenia, otoczenia bliższego i dalszego, w którym żyje. Poruszana problematyka została zawarta w trzech rozdziałach. Rozdział pierwszy zatytułowany „Edukacja a wartości” obejmuje prace dotyczące przestrzeni pedagogicznej i środowiska szkolnego stanowiących warunki edukacji do wartości i poprzez wartości. Jedną z wartości w pedagogice jest zdrowie ucznia, gdyż stanowi podłoże bytowe jego sfer życia: biologicznej, psychicznej, społecznej i duchowej. Ze względu na jego rangę i znaczenie, wyodrębniono prace podejmujące tę problematykę w rozdziale drugim Zdrowie jako wartość w edukacji. Rozdział trzeci, poświęcony jest budowaniu systemu wartości ucznia poprzez cele i treści edukacyjne różnych przedmiotów, oddziaływanie wychowawcze nauczyciela i stwarzanie sytuacji oraz stosowne metody do aksjologicznej motywacji i działania. Publikacja niniejsza wpisuje się na listę prac dotyczących problematyki wartości w pedagogice i pedagogiki wartości, która staje się nie tylko aktualną, ale dominującą problematyką badawczą we współczesnej pedagogice w Polsce.