Szkoła w perspektywie XXI w. cz. 1

Zdzisław Ratajek (red.), Szkoła w perspektywie XXI wieku. Teraźniejszość – Przyszłość, 2009, 360 s., format B5, ISBN 978-83-7133-394-1, 978-83-7133-395-8, cz. 1

W prezentowanych tu tekstach, przygotowanych przez autorów z Polski, Białorusi, Ukrainy i ze Słowacji, wyrażony wielokrotnie niepokój o szkołę czasów ponowoczesnych w istocie jest wyrazem niepokoju o człowieka w przyszłości. Okazuje się, że już dzisiaj można dużo na ten temat powiedzieć i napisać, czego dowodzą dziesiątki konferencji, setki publikacji i wiele poważnych badań naukowych. Mają one nie tylko wartość analityczno-opisową i teoretyczną, ale również określoną wartość aplikacyjną. Książka ta jest zbiorem wypowiedzi, studiów i rozpraw, które weryfikują wiele hipotez szczegółowych, najczęściej jasno wynikających z tytułu artykułu, stawianych przez poszczególnych autorów. Powinny one stanowić dla Czytelnika inspirację do prezentowania własnych poglądów, opinii, odmiennych koncepcji i weryfikowania tych, które zostały tu przedstawione. Zadanie to powinien ułatwić zamieszczony na końcu książki indeks rzeczowy.