Kazimierz Luciński, Zapożyczenia językowe i mentalność. O wpływie pożyczek językowych na mentalność wspólnot lingwokulturowych. Na materiale rosyjskim w konfrontacji z polskim, 2009, 194 s., format B5, ISBN 978-83-7133-424-5

Proponowana czytelnikowi książka powstała w nurcie paradygmatu kognitywnego dominującego w naukach humanistycznych drugiej połowy XX wieku. Najnowsze zapożyczenia leksykalne w języku rosyjskim i polskim odbijające strukturę kognitywną współczesnej globalizującej się kultury, kształtujące nowe schematy interpretacji rzeczywistości i wynikające z nich modele zachowań zostały przedstawione w ujęciu konfrontatywnym. Autorowi przyświecał następujący cel: poprzez zapożyczenia popatrzeć na pojęcia klucze współczesnej kultury stanowiące prototyp rozwoju naszych krajów i spróbować zrozumieć ich wpływ na mentalność nosicieli języka rosyjskiego i polskiego. Książka została napisana w języku rosyjskim.