Kraje Europy Środkowo-Wschodniej w procesie globalizacji

Renata Jedlińska, Kraje Europy Środkowo-Wschodniej w procesie globalizacji, 2014, 254 s., format B5, ISBN 978-83-7133-578-5

Globalizacja jest jednym z najbardziej złożonych procesów we współczesnym świecie. Praca jest próbą refleksji nad procesmi globalizacji. Autorka stara się spojrzeć na te procesy pod kątem wyzwań, jakie niosą one dla krajów słabiej rozwiniętych, w tym transformowanych, które dopiero od niedawna otworzyły się szerzej na integrację z gospodarką światową. Celem pracy, jest określenie poziomu uczestnictwa badanych krajów w procesie globalizacji poprzez analizę konkretnych wskaźników, a także wykazanie na podstawie badań empirycznych siły i kierunku związków między poszczególnymi sferami, w których zachodzą procesy globalizacji w krajach EŚW. Problematyka książki jest bez wątpienia interesująca zarówno z teoretycznego jak i praktycznego punktu widzenia. Publikacja powinna pobudzić do dyskusji nad tym w jaki sposób kraje EŚW mogą sprostać procesom globalizacji, odnosić korzyści z uczestnictwa w tym procesie, a tym samym w gospodarce światowej. Można ją polecić wykładowcom i studentom uczelni ekonomicznych, politykom oraz pracownikom organizacji rządowych i pozarządowych.