Przygotowania polskiego społeczeństwa na wypadek zagrożeń militarnych w latach 1918-1939 na przykładzie Kielc

978-83-67580-23-6

50,40 zł brutto

Ireneusz CiosekPrzygotowania polskiego społeczeństwa na wypadek zagrożeń militarnych w latach 1918-1939 na przykładzie Kielc. Polityka i realizacja2023, 166 s., format B5

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje obecnie w magazynie

Celem książki jest przedstawienie ewolucji polityki państwa polskiego dotyczącej przysposobienia obronnego społeczeństwa w kontekście uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych. Ze względu na brak badań dotyczących akcji wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego, prowadzonych pod kierunkiem Państwowego Urzędu WFiPW w całym kraju, punktem odniesienia będzie miasto Kielce, na terenie którego działały wszystkie szczeble organizacyjne akcji wf. i pw, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Autor pominął problematykę związaną z oddziałami Obrony Narodowej, które powstały w 1937 r., ponieważ jest ona omówiona w oddzielnym opracowaniu.

W niniejszej pracy, z uwagi na brak stosownych opracowań, posiłkowano się głównie dokumentami archiwalnymi zdeponowanymi w Archiwum Państwowym w Kielcach, w zespołach Urzędu Wojewódzkiego Kieleckiego I (1918–1939), Aktach miasta Kielce i Starostwa Powiatowego Kieleckiego. Uzupełnieniem były akta znajdujące się w Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie. Omawiana problematyka występuje w bardzo nielicznych opracowaniach naukowych.

Konstrukcja publikacji to metoda problemowa z zachowaniem chronologicznego następstwa wydarzeń. Książka adresowana jest do badaczy zagadnień związanych ze stosunkami międzynarodowymi oraz bezpieczeństwem narodowym oraz studentów kierunku stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo narodowe. Cezurę czasową publikacji wyznaczają lata 1918-1939.

Zobacz także

30 innych produktów w tej samej kategorii:

Product successfully added to the product comparison!