Carmina Maiora Andrzeja Trzecieskiego. Próba monografii

565-5

18,90 zł brutto

Agata Chrobot, Carmina Maiora Andrzeja Trzecieskiego. Próba monografii, 2014, 180 s., format B5, ISBN 978-83-7133-565-5

Więcej szczegółów

Ten produkt nie występuje obecnie w magazynie

Książka stanowi pierwsze pełne w dziejach naszej historii literatury opracowanie twórczości poety cenionego przez współczesnych, a dziś zapomnianego. Praca składa się z trzech zasadniczych rozdziałów.

I. Gatunki literackie, rozpatruje zróżnicowanie gatunkowe utworów Trzecieskiego i kryteria definicyjne jakie w ich rozróżnieniu stosuje poeta.

II. Topika antyczna i biblijno-chrześcijańska, ukazuje erudycję poety, bogactwo motywów antycznych i biblijnych pojawiających się w utworach Trzecieskiego, ich funkcje, różnorodny sposób ich wprowadzania, oraz to jak realizuje imitatio antiquorum. Mnóstwo tu aluzji, odwołań, parafraz, które wywołują u czytelnika całą gamę dalszych skojarzeń.

III. W kręgu ludzi i spraw, dowodzi, że ani stosowanie na różnych płaszczyznach tekstu zasady imitatio, ani posługiwanie się językiem łacińskim nie pozbawia Trzecieskiego możliwości wypowiadania się w poezji na temat bieżących spraw i ludzi. Przeciwnie, z poezji jego wyłania się dokładny obraz różnych sfer życia szesnastowiecznej Polski.Książka adresowana jest do polonistów i filologów klasycznych w całym kraju.

Zobacz także

29 innych produktów w tej samej kategorii:

Product successfully added to the product comparison!