Magdalena Ożarska, Meanderings of the English Enlightenment: The Literary Oeuvre of Christopher Smart, 2008, 156 s., format B5, ISBN 978-83-7133-378-1

Celem pracy jest wydobycie dwojakiego aspektu twórczości angielskiego poety religijnego osiemnastego wieku Christophera Smarta – tego, co w jego wierszach tradycyjne i tego, co nowatorskie oraz ekscentryczne. Rozdział pierwszy przedstawia dorobek poetycki autora (tzw. wiersze seatoniańskie, hymny i psalmy) na tle epoki, w odniesieniu do osiemnastowiecznych tendencji literackich i filozoficznych. Rozdział drugi poświęcony został problematyce podmiotu lirycznego jak również przedstawieniu czasu i przestrzeni w Jubilate Agno. Rozdział trzeci traktuje o świecie przedstawionym najważniejszego utworu literackiego Christophera Smarta, poematu pt. A Song to David. Ówczesne zainteresowanie zagadnieniami wzniosłości, kontrowersyjny spór o istotę moralności figury biblijnej króla Dawida oraz symbolika masońska to tylko niektóre aspekty tego tekstu.Niniejsza publikacja napisana została w języku angielskim i stanowi pierwsze w Polsce opracowanie dotyczące twórczości Christophera Smarta, zawierające dogłębną prezentację pobocznych tendencji oświeceniowych. Może służyć jako skrypt dla studentów uniwersyteckich oraz kolegialnych kierunków filologii angielskiej.