Londyński Dziennik Polski 1940-1943

Jolanta Chwastyk Kowalczyk, Londyński „Dziennik Polski” 1940-1943, 294 s., format B5, ISBN 83-7133-261-0, 2005

Publikacja ukazuje wybrane zagadnienia kultury omawiane na łamach londyńskiego, rządowego pisma emigracji polskiej „Dziennika Polskiego” w latach 1940-1943, czyli przed przymusową fuzją z wojskowym „Dziennikiem Żołnierza” (wydawanym w Szkocji) w roku 1944. Przedstawiono warunki, w jakich powstał i funkcjonował „Dziennik Polski”. Omówiono stan badań nad tym dziennikiem, problemy literatury na jego łamach, oświaty i szkolnictwa wyższego, muzyki, teatru, filmu, plastyki, dodatków pisma, nowo powstałych czasopism oraz istniejących odnotowanych przez dziennik. Książka jest częścią holistycznego opracowania „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza”, który od 3 stycznia 1944 roku wychodzi do dnia dzisiejszego i jest ważnym dla Polaków pismem, będącym „emigracyjną panoramą” scalającą rodaków rozrzuconych po świecie, pełniącą niebagatelną funkcję integrującą. Pismo do tej pory nie doczekało się kompleksowego opracowania. Publikacja przeznaczona jest dla wszystkich, którzy są zainteresowani problematyką emigracyjną, polską prasą emigracyjną, prasą rządową, etosem emigracji polskiej.