Et Quorum pars magna fui

Wojciech Kalwat, Zbigniew Penkalla (red)…Et quorum pars magna fui… Księga pamiątkowa poświęcona profesorowi Zbigniewowi Janowi Góralskiemu, 364 s., format A4, ISBN 83-7133-191-6, 2003

Praca została poświęcona zmarłemu w 1997 roku Profesorowi Zbigniewowi Janowi Góralskiemu – historykowi, archiwiście, bibliotekarzowi i pedagogowi. Wieloletni pracownik kieleckiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Akademii Świętokrzyskiej) był znanym poliglotą, władającym językami: niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim. Znał też łacinę i grekę oraz czytał po hebrajsku. Był jednym z najsławniejszych historyków polskich zajmujących się schyłkowymi latami rzeczpospolitej szlacheckiej. Interesował się również wieloma innymi aspektami historii: geografią historyczną, historią polityczną, społeczną, gospodarczą, a nawet genealogią. W jego bibliografii można odnaleźć wiele ciekawych pozycji, jak: Austria a trzeci rozbiór Polski; Stanisław August w insurekcji kościuszkowskiej; Urzędy i godności w dawnej Polsce; Maria Teresa; Monachium; Salzburg.