Prywatne szkoły średnie w Królestwie Polskim w latach 1831-1862

Małgorzata Czapska, Prywatne szkoły średnie w Królestwie Polskim w latach 1831-1862, 428 s., format B5, ISBN 83-7133-202-5, 2003

Praca stanowi próbę całościowego ukazania dziejów prywatnych szkół oraz pensji męskich i żeńskich w Królestwie Polskim w okresie międzypowstaniowym, we wszystkich aspektach ich działalności. Głównym jej celem jest określenie miejsca i roli, jaką odegrały one w systemie kształcenia młodzieży polskiej. Miejscami wykracza ona poza chronologiczne ramy zakreślone w jej tytule, zwłaszcza wówczas, gdy mowa jest o sieci szkół prywatnych, systemie nadzoru i oceniania tych placówek, statusie prawnym właścicieli i nauczycieli, programach, celach i metodach nauczania. Jest to spowodowane przyjęciem założenia o konsekwentnym stosowaniu metody genetycznej, zarówno w trakcie prowadzonych badań, jak i podczas opracowywania ich wyników.