Literatura i życie artystyczne XIX-XX wieku

Beata Utkowska, Krzysztof Jaworski (red.), Literatura i życie artystyczne XIX i XX wieku. Prace ofiarowane Profesorowi Zdzisławowi Jerzemu Adamczykowi w roku Jubileuszu, 2006, 360 s., format B5, ISBN 83-7133-313-7

Autorami rozpraw i artykułów w niniejszym tomie są przyjaciele, współpracownicy i uczniowie Profesora, doceniający wkład Jubilata w rozwój polskich badań historycznoliterackich oraz polskiego edytorstwa naukowego, wdzięczni za inspiracje, pomoc, wsparcie. Tematyka i kompozycja tomu próbuje podążyć śladami pasji naukowych Jubilata. W pierwszej części zebrane zostały teksty poświęcone literaturze i kulturze XIX i początku XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem takich pisarzy, jak: Eliza Orzeszkowa, Władysław Reymont, Stefan Żeromski, Stanisław Wyspiański. W części drugiej znalazły się szkice dotyczące twórczości artystów XX wieku, m.in. Czesława Miłosza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Tom zamyka archiwum literackie, w którym zgromadzone zostały opracowania listów pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku, w tym Walerego Przyborowskiego, oraz korespondencji kierowanej do Żeromskiego.