Twórczość Ireny Zarzyckiej

Anna Wzorek, Twórczość Ireny Zarzyckiej,260 s., format 5, ISBN 83-7133-229-7, 2004

Książka stanowi obszerne opracowanie twórczości Ireny Zarzyckiej. Składa się z trzech rozdziałów traktujących kolejno o powieściach tej autorki, krótkich formach narracyjnych i wierszowanych bajkach dla dzieci, wreszcie recepcji pisarstwa. Wprowadza odbiorcę w świat dzikusek, córek wichru i kwiatów jabłoni, a przez to pokazuje cechy romansu z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Zawiera omówienie najpopularniejszych schematów fabularnych, występujących w międzywojennych powieściach popularnych. Porusza także kwestie związane ze stereotypizacją postaci oraz standardowością języka; pokazuje odmienność pisarstwa Ireny Zarzyckiej na tle międzywojennej prozy przeznaczonej do masowego odbioru. Książka adresowana jest zwłaszcza do pracowników naukowych i studentów polonistyki. Mogą po nią sięgać również wszyscy zainteresowani rozwojem literatury popularnej.