O Tadeuszu Różewiczu. Studia i szkice

Tadeusz Kłak, O Tadeuszu Różewiczu. Studia i szkice, 2012, 215 s., format A5, ISBN 978-83-7133-498-6

Niniejsza publikacja składa się z siedmiu rozdziałów. Większość tekstów została opublikowana w różnych wydawnictwach. Rozdział pierwszy Sylwetka pisarza w: Doctor honoris causa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, jako Opinia… związana z nadaniem tytułu doktora honorowego Tadeuszowi Różewiczowi 25 czerwca 2009 roku przez tę Uczelnię.Między Krakowem a Gliwicami – jest to skrócony rozdział książki zatytułowanej Spojrzenia. Szkice o poezji Tadeusza Różewicza, Katowice 1999, dopełniający część biograficzną poety. Sceny z życia poety. Przygody Tadeusza Różewicza z krytyką socrealistyczną, opublikowano w tomie zbiorowym Realizm socjalistyczny z perspektywy 50 lat. Materiały z konferencji naukowej zorganizowanej przez Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w dniach 19-20 października 1999 r. w Katowicach pod red. S. Zabierowskiego przy współpracy M. Krakowiak, Katowice 2001. Uśmiechy Różewicza, w tomie zbiorowym Światy Tadusza Różewicza. Materiały konferencji naukowej pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Katowice 28 kwietnia 1999 roku, Katowice 2000. Różewicz i stan wojenny. O konferencji, która nie odbyła się, „Sląsk” 1999, nr 1. Tekst nieco rozszerzony. Teksty składające się na rozdział W stronę młodości (Świat przed końcem świata oraz Człowiek w brzuchu wieloryba) drukowane są po raz pierwszy. Szkic Poeta w najpiękniejszym mieście świata był wygłoszony na konferencji literackiej w sześćdziesiątą rocznicę debiutu Tadeusza Różewicza pod honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego, zorganizowanej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego, Górnośląskie Towarzystwo Literackie w Katowicach oraz redakcję miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk” 8 listopada 2004 roku. Tekst nie był ogłoszony drukiem.