Zbiór zadań i ćwiczeń z biochemii. Skrypt

W. Preżdo, M. Piast, W. Zubkowa,Zbiór zadań i ćwiczeń z biochemii. Skrypt,2013, 140 s., format B5, ISBN 978-83-7133-548-8

Niniejsza książka stanowi część zestawu dydaktycznego (Podstawy biochemii, WSU, Kielce 2006; Ćwiczenia laboratoryjne z biochemii, WSU, Kielce 2010) z biochemii. Zestaw został przygotowany z myślą o studentach, by mogli pogłębiać swoją wiedzę i rozszerzyć wiadomości w procesie studiów biochemii, a w szczególności, by mogli dokonać kontroli i samokontroli swojej wiedzy w tej dyscyplinie. Zadania i ćwiczenia, obejmujące podstawowe rozdziały biochemii są pogrupowane w siedem rozdziałów: pierwszy z nich dotyczy chemii i przemiany węglowodanów, drugi – lipidów, trzeci – kwasów nukleinowych, czwarty – aminokwasów i białek, piąty – enzymów i koenzymów, szósty – witamin, siódmy – hormonów. Na końcu podręcznika umieszczono odpowiedzi do zadań i ćwiczeń ze wszystkich rozdziałów. Zadania w każdym rozdziale umieszczone zostały na zasadzie powiększenia trudności, zaczynając od najprostszych, do których odpowiedzi można znaleźć bezpośrednio w podręczniku, a kończąc na zadaniach z obliczeniami. W przypadku, gdy odpowiedź na postawione pytanie znajduje się w podręczniku, nie umieszczono jej w rozdziale „Odpowiedzi”. Szczególny nacisk położono na zadania wymagające uświadomienia sobie materiału eksperymentalnego i logicznego myślenia. Proponowany podręcznik jest prostym zbiorem zadań i ćwiczeń. Ma on nauczyć studenta jak wnikać w sens pracy naukowej, poprawnie traktować dane eksperymentalne i logicznie je pojmować, jak również wykorzystywać swoją wiedzę do praktycznego rozwiązania podstawowych zadań z biochemii.