Słownik chemii środowiskowej

155-X

W. Preżdo, W. Zubkowa, Słownik chemii środowiskowej, 450 s., format B5, 2002

Słownik chemii środowiskowej jest próbą zebrania i usystematyzowania pojęć z zakresu chemii środowiska naturalnego. Przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów kierunku chemia z ochroną środowiska. Ze słownika będą mogli korzystać również studenci innych kierunków, w ramach przedmiotów związanych z zagadnieniami ochrony środowiska, a także w szerokim zakresie specjaliści zajmujący się problemami ekologii ogólnej, ekologii biochemicznej, ochrony środowiska, inżynierii środowiska i in. W opracowaniu przedstawiono w sposób zwięzły i przystępny słownictwo z chemii, biochemii, ekologii, które dotyczy chemii środowiska naturalnego, a rozproszone jest często w różnorodnej literaturze. Autorzy mają nadzieję, że słownik będzie pomocny studentom także w zakresie takich przedmiotów, jak biochemia, biologia ogólna, genetyka, chemia środowiska, analiza zanieczyszczeń środowiska. Umożliwia on szybkie zrozumienie pojęć często niedostatecznie wyjaśnionych w podręcznikach i skryptach z chemii środowiska, a także uwzględnia wzajemne powiązania poszczególnych terminów, bez potrzeby przeszukiwania w tym celu literatury. Słownik zawiera około 1700 haseł. Autorzy celowo pominęli większość haseł ogólnochemicznych i ogólnobiologicznych, wybierając tylko te, które są niezbędne do zrozumienia całości procesów zachodzących w środowisku na poziomie molekularnym.