Reformacja w Małopolsce w starodrukach i historiografii

Jolanta Drążyk, Waldemar Kowalski red., Reformacja w Małopolsce w starodrukach i historiografii2020

Publikacja zawiera zbiór kilku artykułów i komunikatów poprzedzonych słowem wstępnym przygotowanym przez Henryka Suchojada. Zostały one przygotowane z okazji jubileuszu reformacji. W roku 2017  minęło 500 lat od wystąpienia Marcina Lutra (31 października 1517 r.) – zakonnika augustiańskiego, który wywiesił na drzwiach katedry w Wittenberdze 95 tez, w których sprzeciwił się sprzedaży odpustów oraz występującym w Kościele nadużyciom. Wydarzenia zapoczątkowane przez Lutra powodowały szereg przemian, które dotknęły niemal każdej dziedziny życia.

Ponadto książka upamiętnia postać wybitnego badacza reformacji Profesora Wacława Urbana – wieloletniego pracownika naukowego obecnego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który włożył duży wkład w rozwój kieleckiej uczelni oraz w kształtowanie życia naukowego i kulturalnego w Kielcach i regionie świętokrzyskim.

Od redakcji, s. 7

Henryk Suchojad, Słowo wstępne, s. 11

Waldemar Kowalski, Reformacja a edukacja religijna w Małopolsce w połowie XVI wieku. Najważniejsze problemy i postulaty badawcze, s. 15

Izabela Bożyk, Zbory ewangelicko-reformowane między Pilicą a Wisłą w dobie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego (1809–1849), s. 27