My i Oni. Społeczeństwo kielecczyzny i stalinowski system władzy

348-4

47,25 zł brutto

Grzegorz Miernik, „My” i „Oni”. Społeczeństwo Kielecczyzny i stalinowski system władzy, 2007, 412 s., format B5, ISBN 978-83-7133-348-4

Więcej szczegółów

46 szt.

Celem pracy jest ukazanie funkcjonowania władzy i społeczeństwa, z uwzględnieniem wzajemnych relacji na poziomie lokalnym w okresie stalinowskim. W monografii przedstawione są mechanizmy i instrumenty rządzenia, analiza składu aparatu władzy, system nomenklatury kadr. Ukazano zmienność podziałów administracyjnych, liczebność i przeobrażenia składu społeczno-zawodowego ludności województwa kieleckiego w latach 1948-1956. na wielu konkretnych przykładach przedstawiono jak przebiegały procesy codziennego przystosowania i oporu społecznego. W poszczególnych rozdziałach podjęto następujące problemy:

- społeczeństwo wobec instytucji administracji i władzy;

- chłopi wobec polityki rolnej – konflikty i współdziałanie;

- robotnicy, a stalinowska koncepcja „narzuconej industrializacji”;

- Kościół i instytucje propagandy komunistycznej;

- Instytucje oświaty, kultury i wypoczynku;

- Kobiety, młodzież a stalinizm;

- Materialne warunki bytu ludności;

- Uczestnictwo w polityce (np. udział w imprezach masowych i ich teatralizacja, analiza liczebności partii, rytuał zebrań itp.).

Rezultatem analiz jest ukazanie skali oporu, przystosowania i akceptacji stalinizmu. W świetle przeprowadzonych badań starano się udzielić odpowiedzi na pytanie: czy Polska była państwem totalitarnym, czy społeczeństwo potrafiło przeciwstawić się stalinowskiemu projektowi władzy.

Zobacz także

30 innych produktów w tej samej kategorii:

Product successfully added to the product comparison!