Włodzimierz Batóg, Protesty studentów uniwersytetów Ivy League przeciw wojnie wietnamskiej 1965 – 1970, 2008, 348 s., format B5, ISBN 978-83-7133-356-9

Celem niniejszej pracy jest przedstawienie i przeanalizowanie protestów studenckich na przykładzie wybranej grupy ośmiu uczelni, określanych potocznie jako Ivy League, w latach 1965 – 1970, a więc od momentu uaktywnienia się studenckiego ruchu protestu przeciw wojnie wietnamskiej do bezprecedensowego strajku młodzieży i pracowników uczelni w maju 1970 r. Przedmiotem badań autora są wydarzenia, które pozostawały w bliskim lub bezpośrednim związku z wyrażanym niezadowoleniem z prowadzonej przez USA polityki zagranicznej. Obiektem rozważań jest porozumienie uniwersytetów Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth College, Harvard, Princeton, Uniwersytetu Pensylwanii i Yale, położonych odpowiednio w Providence (Rhode Island), Nowym Jorku, Ithace (Nowy Jork), Hanoverze (New Hampshire), Cambridge (obok Bostonu), Princeton (New Jersey), Filadelfii i New Haven (Connecticut), noszących oficjalną nazwę Ivy Group, a potoczną – Ivy League. Przedstawiając protesty studenckie, określane często jako „niepokoje”, „rozruchy”, „zamieszki” (student unrest), autor przyjął za nie formy sprzeciwu zawierające elementy otwartego buntu wobec uznanej władzy, w tym wypadku uniwersytetu lub administracji federalnej, charakteryzujące się zdecydowanym wyrazem negatywnych poglądów młodzieży wobec konkretnej sprawy. Najczęściej był to strajk okupacyjny, polegający na zajęciu budynku lub pomieszczeń uniwersyteckich. „Protest” z kolei określał sytuację, w której te same poglądy wyrażone zostały w mniej dynamiczny sposób, ograniczając się do pikiet, kolportażu ulotek lub pokojowych demonstracji. Treść pracy ujęta została w siedem rozdziałów zatytułowanych kolejno:

I. Początki kontestacji w uczelniach amerykańskich na tle zmian politycznych i społecznych w USA, 1960 – 1965.

II. Umiarkowane protesty antywojenne na uniwersytetach Ivy League, 1965 – 1969.

III. Kontrowersje wokół współpracy uczelni z kompleksem militarno-przemysłowym, 1965 – 1970.

IV. Przeciw służbie wojskowej, 1966 – 1969.

V. Studenci Ivy League wobec Korpusu Szkolenia Oficerów Rezerwy, 1967 – 1970.

VI. Maj 1970 – protest przeciw prezydentowi i wojnie wietnamskiej.

VII. Konsekwencje i dziedzictwo „Ruchu”, 1970 – 1972.