Wartości motywacyjne zadań matematycznych

267-X

Monika Czajkowska, Wartości motywacyjne zadań matematycznych,124 s., format A5, ISBN 83-7133-267-X, 2005

Książka składa się zasadniczo z trzech części. W pierwszej przedstawiono zagadnienia dotyczące m.in. znaczenia terminów „motywacja”, „emocje”, „postawa”, spotykane w literaturze psychologicznej, pedagogicznej i dydaktycznej. Część druga zawiera rezultaty analizy szkolnych zadań matematycznych, pod kątem występujących w nich środków motywacji. Część trzecia poświęcona jest wieloaspektowej charakterystyce relacji (reakcji, działań) zachodzących pomiędzy uczniem a zadaniami matematycznymi, nasyconymi różnymi środkami motywacji. Książka adresowana jest do osób zainteresowanych nauczaniem matematyki w szkole, a zwłaszcza problemami indywidualizacji nauczania i motywowania uczniów poprzez dobór odpowiednich zadań. Jej odbiorcami mogą być zarówno nauczyciele-praktycy, jak i studenci studiów o specjalności nauczycielskiej.