Twórczość literacka dla dzieci. Eksplikacje muzyczne

Irena Chyła-Szypułowa, Twórczość literacka dla dzieci. Eksplikacje muzyczne2006, 160 s., format A5, ISBN 83-7133-283-1

Ze względu na brak badań nad muzycznością literatury dla dzieci i młodzieży praca niniejsza powinna wypełnić istniejącą lukę w studiach literaturoznawczych. Chodzi głównie o eksplikację (łac. explicatio – rozwinięcie, wyjaśnienie, tłumaczenie) tekstów literackich adresowanych do młodego odbiorcy, pod kątem nawiązań do muzyki, w tym reminiscencji w warstwie brzmieniowej i ekspresyjnej, metaforyki muzycznej, muzykotematyczności etc. Materiał egzemplifikacyjny stanowią w tej pracy utwory kilku wybranych autorów literatury dla dzieci i młodzieży, którzy nasycili muzyką swoją twórczość. Dotyczy to rymowanek Stanisława Jachowicza, melodyjnej poezji Marii Konopnickiej oraz tekstów Juliana Tuwima, Czesława Janczarskiego, Hanny Januszewskiej, Marii Kownackiej, Ewy Szelburg-Zarembiny, Wandy Chotomskiej, Joanny Kulmowej czy Danuty Wawiłow. Muzyczna perspektywa opisu literackiego jest próbą wprowadzenia oryginalności i wzbogacenia estetycznego utworów, które posiadając aspekt interdyscyplinarny, powinny też odpowiadać wrażliwości i wyobraźni dziecka.