Krajoznawstwo i turystyka szkolna

Ignacy Janowski, Krajoznawstwo i turystyka szkolna, 108 s., format A5, ISBN 83-7133-203-3, 2003

Autor publikacji pragnął przybliżyć problematykę krajoznawstwa i turystyki szkolnej tym wszystkim, którzy podejmują pracę z dziećmi i młodzieżą szkolną. Działalność ta bowiem nabiera szczególnego znaczenia w okresie wprowadzania nowych programów edukacyjnych i wynika z samej treści tych programów, w dużym stopniu zakładających wiązanie teorii z praktyką. Przedstawiona w książce problematyka krajoznawstwa i turystyki szkolnej występuje marginalnie w programach uczelni pedagogicznych, przygotowujących przyszłych nauczycieli. Wiele zagadnień z tego zakresu na studiach potraktowanych jest informacyjnie, a wiedza na ten temat potrzebna jest każdemu nauczycielowi, który podejmie się organizacji wycieczki, czy też innej formy działalności turystyczno-krajoznawczej w szkole i placówkach oświatowo-wychowawczych. Publikacja ta zapewne okaże się pomocna nie tylko nauczycielom, ale wszystkim działaczom krajoznawstwa, a jednocześnie będzie inspiracją do ich własnych przemyśleń nad doskonaleniem pracy krajoznawczo-turystycznej z dziećmi i młodzieżą szkolną.